"Stomatologia - Ewa Monkos"

ul. Strażacka 8, 41-902 Bytom
tel. ; kom. 795 429 260

Godziny pracy:
Pn, śr, czw 14.30 - 21.00
wt, pt 8.30-15.00

Profilaktyka

 

Profilaktyka domowa, czyli jak codziennie wzmacniać i chronić zęby dziecka?

 

Najważniejsze działania profilaktyczne, mające na celu zapewnienie zdrowego, pięknego uśmiechu dziecka, podejmują codziennie jego rodzice. Zabiegi te powinny obejmować skuteczne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku ( szczególnie po zjedzeniu słodyczy ). Lekarz stomatolog, lub specjalnie przeszkolona higienistka, doradza rodzicom dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty, ewentualnie nitki międzyzębowej. Może polecić stosowanie innych preparatów do użytku domowego.

Małe dzieci nie są wystarczająco sprawne manualnie, aby oczyszczać własne ząbki samodzielnie. Jest to więc zadanie ich rodziców. Dzieci starsze powinny same kształtować w sobie nawyk prawidłowego szczotkowania zębów. Często jednak wymagają nadzoru i kontroli mamy lub taty.

Profilaktyka profesjonalna, czyli jak zabezpieczamy zęby przed próchnicą w gabinecie?

1. Lakowanie bruzd zębów

Lakowanie jest bardzo skutecznym zabiegiem profilaktycznym, zabezpieczającym bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych przed próchnicą. Standardem postępowania w stomatologii dziecięcej jest lakowanie bruzd pierwszych trzonowców stałych ( szóstki ). Są to zazwyczaj pierwsze zęby stałe pojawiające się w buzi dziecka, za mlecznymi trzonowcami. Dostęp podczas szczotkowania jest w tamtym rejonie zazwyczaj utrudniony. Dziecko często nie oczyszcza skutecznie głębokich bruzd, które są bardzo podatne na działanie bakterii obecnych w jamie ustnej. Młode zęby stałe są niedojrzałe i mniej odporne niż zęby osób dorosłych. Te wszystkie cechy sprawiają iż są to zęby najczęściej dotknięte próchnicą w uzębieniu stałym, a więc wymagają szczególnej ochrony.

U dzieci z dużą podatnością tkanek zęba na próchnicę, lakowane są także bruzdy innych trzonowców i przedtrzonowców stałych, a także zębów trzonowych mlecznych.

Na czym polega zabieg lakowania?

Lakowanie to zabezpieczanie bruzd na powierzchni żującej zębów, płynnym materiałem. Powierzchnia zęba jest dokładnie oczyszczana, a także kontrolowana laserem diagnostycznym Diagnodent. Celem takiego postępowania jest zyskanie pewności, że bruzdy zęba nie są zajęte przez bakterie próchnicowe. Laki stosowane w naszym Gabinecie są wzbogacone dużą ilością fluoru, który dodatkowo wzmacnia i tkanki zęba i sprawia iż są one bardziej odporne na próchnicę.

2. Fluoryzacja

Zabieg fluoryzacji kontaktowej przeprowadzany jest poprzez lakierowanie lub aplikację smakowego żelu, czy też pianki fluorkowej na zęby. Preparaty te wzbogacone są we fluor o bardzo dużym stężeniu, znacznie przekraczającym stężenie w pastach do zębów. Harmonogram zabiegów fluoryzacyjnych jest ustalany indywidualnie dla każdego małego pacjenta. Zabieg ten powtarzamy co 3 lub co 6 miesięcy, w zależności od podatności tkanek zęba na próchnicę. Jest to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, co wykorzystywane jest również w procesie adaptacyjnym dziecka do leczenia dentystycznego.