"Stomatologia - Ewa Monkos"

ul. Strażacka 8, 41-902 Bytom
tel. ; kom. 795 429 260

Godziny pracy:
Pn, śr, czw 14.30 - 21.00
wt, pt 8.30-15.00

1 wizyta dziecka w gabinecie

Zobacz film "Pierwsza wizyta u stomatologa"

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce w pierwszym roku życia, gdy zęby mleczne zaczynają się pojawiać w jamie ustnej niemowlęcia. Jest to wizyta o charakterze instruktażowym dla rodziców. Lekarz sprawdza wówczas prawidłowość wyrzynania zębów, a także stan błony śluzowej jamy ustnej. Rodzice dowiadują się jak prawidłowo oczyszczać zęby malucha, jakich nawyków unikać, a także jak dietą można wpływać na rozwój zębów i narządu żucia dziecka.

Pierwsza wizyta dziecka, niezależnie od wieku, powinna mieć charakter adaptacyjny. Mały pacjent poznaje nowe otoczenie, wyposażenie gabinetu, jego zapach, zaznajamia się z personelem. Lekarz rozmawia z rodzicami o problemach dziecka. Szczególny nacisk kładziony jest na poznanie nawyków higienicznych i żywieniowych małego pacjenta. Następnie stomatolog bada dziecko. Zwraca uwagę na stan uzębienia, a także rozwój zgryzu i kondycję błon śluzowych jamy istnej. Na zakończenie, ustalany jest plan leczenia oraz plan zabiegów higienicznych.

W naszym gabinecie, dziecko podczas wizyty ogląda ulubioną bajkę, a na zakończenie otrzymuje nagrodę za odwagę.

Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie. Należy wytłumaczyć dziecku gdzie się wybiera i w jakim celu. Bardzo pozytywne rezultaty przynosi przygotowanie dziecka, poprzez zabawę w dentystę. Świetnie nadają się, do tego celu, odpowiednie zestawy zabawek lub książeczki. Nie należy straszyć dziecka, a także przenosić własnych lęków i negatywnych doświadczeń na dziecko.