"Stomatologia - Ewa Monkos"

ul. Strażacka 8, 41-902 Bytom
tel. ; kom. 795 429 260

Godziny pracy:
Pn, śr, czw 14.30 - 21.00
wt, pt 8.30-15.00

Dziecko do 2 roku życia

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Podczas ząbkowania pomocne jest:

- masowanie dziąseł dziecka palcem, można do tego celu użyc żelu przeznaczonego dla ząbkujących maluchów, np. Camilia, Pansoral Premieres dents, Bobodent żel

- pomocne są wszelkiego rodzaju gryzaczki, najlepiej schłodzone

- w przypadku silnych dolegliwości, którym towarzyszy gorączka, zalecane jest podawania leków przeciwgorączkowych, typu Nurofen, Panadol

 

Jak dbac o higienę jamy ustnej dziecka?

Jamę ustna noworodka i niemowlęcia, aż do chwili gdy wyrznie się pierwszy ząb mleczny, oczyszczamy sterylnym gazikiem, zamoczonym w przegotowanej wodzie. Pozwala to oczyścić błonę śluzowa i uniknąć zakażeń grzybiczych ( pleśniawki ), które są częste w tym okresie życia dziecka. 

Kiedy pojawi się w buzi pierwszy ząbek, należy oczyszczać go miękką szczoteczką o małej główce. Rozmiar i rodzaj szczoteczki dobieramy do wieku dziecka i zmieniamy co 3-4 miesiące!  Mycie zębów przeprowadzają rodzice 2 razy dziennie. Przy wieczornym myciu należy używać do tego celu pasty dla dzieci z fluorem!!!

 

Kiedy zacząć używać pastę do zębów u dziecka i jaka pasta jest najlepsza?

Pastę do zębów należy wprowadzić w momencie, kiedy w jamie ustnej dziecka obecny jest pierwszy ząb. Obecnie zaleca sie aby była to pasta z fluorem, który jest najskuteczniejszą ochroną zębów przed próchnicą. Ilość fluoru w paście dla dzieci jest odpowiednio dobrana i bezpieczna dla dziecka ( nawet wówczas, kiedy dziecko nie wypluwa, nie płucze i połyka jej część poczas mycia ). Ilość pasty powinna być bardzo mała ( wielkość ziarnka grochu - kiedy obecne są wszystkie zęby mleczne w buzi ). Na początku tylko raz dziennnie myjemy pastą ( najlepiej wieczorem ).

 

Czy używanie smoczka i ssanie kciuka ma wpływ na zdrowie zębów dziecka?

Ssanie smoczka i kciuka to bardzo częste nawyki, towarzyszące niemowlętom. Nawyki te najczęściej same zanikają nie powodując żadnych negatywnych następstw w jamie ustnej. Jeżeli jednak, dziecko przez dłuższy czas i przez wiele godzin w ciągu dnia, jak i w nocy powtarza takie zachowania, można zauważyć zmiany w położeniu zębów ( wychylenie do przodu lub brak kontaktu między zębami ). Należy wówczas udać się do stomatologa dziecięcego, który może zalecić używanie specjalnych płytek ( rodzaj prostego aparatu ortodontycznego ), które są pomocne i skuteczne w walce z nawykiem.

 

Jaki wpływ ma picie z butelki i niekapka?

Przedłużone picie z butelki ( po 1 roku życia ) i niekapka ( po ok. 2 roku życia ), może powodować wady zgryzu, analogicznie do ssania smoczka. Ponadto, nie należy pozwalać na popijanie słodkich napojów w ciągu dnia, gdyż sprzyja to powstawaniu próchnicy dziecięcej. Zdecydowanie należy unikać sytuacji, gdy dziecko zasypia z buteleką wypełnioną słodkim napojem ( mleko, sok, słodka herbatka ).