"Stomatologia - Ewa Monkos"

ul. Strażacka 8, 41-902 Bytom
tel. ; kom. 795 429 260

Godziny pracy:
Pn, śr, czw 14.30 - 21.00
wt, pt 8.30-15.00

Dziecko od 3-5 roku życia

Jaką rolę odgrywa cukier w powstawaniu próchnicy?

W powstawaniu próchnicy udział biorą trzy czynniki: podatność tkanek zęba, bakterie i cukier. Bakterie obecne są zawsze, w każdej jamie ustnej. Ich "pożywieniem" są cukry, które w cyklu przemian biochemicznych, zamieniane są w kwasy, a te z kolei "rozpuszczają" tkanki zęba i powstaje ich ubytek.

Ograniczanie spożycia cukru, a przede wszystkim unikanie częstego kontaktu zęba z cukrem ( popijanie soku, pojadanie słodyczy między posiłkami ) sprzyja ochronie zębów przed próchnicą. Zalecane jest, aby po spożyciu słodyczy, umyć dziecku zęby.

 

Czy dziecko dostaje wystarczająca ilość fluoru?

Stosowanie past do zębów z fluorem, odpowiednich dla wieku dziecka oraz systematyczne zabezpieczanie powierzchni zębów lakierem fluorkowym w gabinecie, jest zazwyczaj wystarczające.  Częstotliwość zabiegów lakierowania ustala lekarz, na podstawie podatności tkanek zęba na próchnicę oraz wieku dziecka. Obecnie nie zaleca się doustnej suplemantacji fluoru.

 

Czym jest fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów jest metodą profilaktyczną, polegającą na aplikacji preparatów fluorkowych na wszystkie powierzchnie zęba. Najczęsciej  stosowany jest lakier, który jest dokładnie aplikowany i wcierany w tkanki zęba. Do fluoryzacji używane są też pianki luz żele fluorkowe. Metoda ta pozwala na wzmocnienie zęba i zwiększenie jego odporności na próchnicę. 

 

Jak postapić kiedy dziecko złamie ząb?

Każdy uraz zębów wymaga niezwłocznej wizyty u dentysty. Nawet pozornie błahe naruszenie tkanek zęba powinno być poddane  kontroli lekarza. W niektórych przypadkach złamany jest korzeń zęba, lub ząb jest zwichnięty i zniszczony jest jego przyczep do kości, co może być wykryte jedynie na zdjęciu radiologicznym.

Jeżeli na skutek urazu wypadł cały ząb, należy go zabrać ze sobą do gabinetu, najlepiej w pojemniku z mlekiem!!!!!! Możliwa jest bowiem jego replantacja ( umiejscowienie na miejscu w kości ).

 

Jak postąpić kiedy dziecko boli ząb?

Każdy przypadek bólu zęba u dziecka jest sygnałem alarmowym, iż należy zgłosić się na wizytę u dentysty. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn, wizyta ta nie może odbyć się od razu, należy dziecku podać lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, np. Nurofen, Panadol.