"Stomatologia - Ewa Monkos"

ul. Strażacka 8, 41-902 Bytom
tel. ; kom. 795 429 260

Godziny pracy:
Pn, śr, czw 14.30 - 21.00
wt, pt 8.30-15.00

Dziecko od 6-11 roku życia

Kiedy dziecku zaczynają wypadać zęby mleczne?

Większość dzieci zaczyna tracić zęby mleczne w okolicach szóstych urodzin. Są to zazwyczaj dolne siekacze. Czas wymiany uzębiebia jest jednak bardzo zmienny.

 

Czy to narmalne, że dziecko zrzyta zębami?

Tak. Zgrzytanie zębami w nocy to częsta przypadłość u dzieci w tej grupie wiekowej. Jest to fizjologiczne ścieranie zębów i przygotowanie do wymiany uzębienia na stałe. Należy jednak zawsze wykluczyć inne przyczyny zgrzytania, takie jak np. robaczyce.

 

Jak postąpić w przypadku wybicia stałego zęba?

Należy odszukać utracony ząb, nie oczyszczać go w żaden sposób!! Zabezpieczamy zęba, wkładając go do pojemnika z mlekiem. Postępowanie takie daje największą szansę na replantację ( ponowne włożenie zęba na miejsce ). Wizyta u dentysty powinna odbyć się jak najszybciej ( liczy się każda godzina!!!)

 

Czy dziecko potrzebuje "ochraniacza" na zęby podczas uprawiania sportu?

Zarówno dzieci, jak i dorośli, powinni stosować ochraniacze na zęby podczas uprawiania tzw. "kontaktowych" sportów, takich jak hokej czy boks. W przypadku innych dyscyplin sportowych, zaleca się ich stosowanie np. u dzieci z niektórymi wadami zgryzu. Wysunięte nadmiernie zęby przednie są wówczas szczególnie narażone na wszelkie urazy. Ochraniacz taki zabezpiecza tkanki miękkie pacjenta, dziąsła, język, wargi, a także znacząco zmniejsza ryzyko złamania korony zębów.

 

Kiedy dziecko potrzebuje leczenia ortodontycznego?

Każde dziecko powinno być zbadane w kierunku występowania wad zgryzu. Amerykańskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca aby do 7 roku życia sprawdzić prawidłowość ustawienia zębów. Jest to najlepszy wiek na podjęcie ewentualnego leczenia ortodontycznego, gdyż wzrost kości szczęk, sprzyja prowadzonemu leczeniu. Przyspiesza je i sprawia iż często jest ono leczeniem wyłącznie czynnościowym, czyli polegającym na eliminacji nieprawidłowych nawyków, które są odpowiedzialne za powstawanie wad. Wczesne leczenie ortodontyczne często pozwala uniknąć konieczności leczenia aparatem stałym w przyszłości.